poniedziałek, 3 września 2012

Pakt Ribbentrop-Beck


Joachim von Ribbentrop i Józef Beck

Wszyscy doskonale wiemy co wydarzyło się 1 września, a potem 17 września 1939 roku i jaką cenę zapłaciliśmy za rozstrzygnięcia II wojny światowej. Od dziesiątków lat przyzwyczailiśmy się wierzyć, że Polska została zmiażdżona przez tryby machiny dziejów i sami Polacy nie mieli większego wpływu na swój tragiczny los. Wierzymy, że łączyły nas więzi przyjaźni z zachodnimi sojusznikami Anglią i Francją i nie mogliśmy przewidzieć, że sprzeniewierzą się swoim zobowiązaniom. Wierzymy, że II wojna światowa wybuchła o Gdańsk, a sowiecki nóż w plecy był zaskoczeniem dla świata.

Nie łatwo jest pozbyć się tych mitów, zakorzenionych tym głębiej, że doskonale wpisują się w polskie idealistyczne i romantyczne myślenie o swojej roli w historii. Dotychczas, w naszej historiografii bardzo nieśmiało przebijała się publicystyka historyczna Stanisława Cata Mackiewicza, niezwykle ostra i krytyczna wobec polityki zagranicznej prowadzonej przez Józefa Becka w przededniu II wojny światowej, która doprowadziła do tego, że największy konflikt zbrojny w dziejach świata rozpoczął się w Polsce. Nie traktowano poważnie analiz historycznych profesora Pawła Wieczorkiewicza, który wprost formułował tezę, że Polska powinna przystąpić do wojny w sojuszu z Niemcami. Beck dokonał po prostu fatalnego wyboru. Zamiast przypieczętować istniejące przymierze z Niemcami, oparł się o wątły alians z Francją i przyjęte za pięć dwunasta szalbiercze gwarancje Anglików. Jakkolwiek szokująco by to nie brzmiało, każdy inny scenariusz, który mógł się wydarzyć byłby korzystniejszy dla Polski. Bardzo przekonująco rozwija ten pogląd Piotr Zychowicz w swojej najnowszej książce pt. „Pakt Ribbentrop-Beck”.

Na początku 1939 roku dokładnie już było wiadomo, że wojna w Europie wybuchnie. Wydawało się jednak, że historia potoczy się zupełnie innym torem. Polska była związana z Niemcami paktem o nieagresji z 1934 roku i łączyły ją dobre stosunki z zachodnim sąsiadem. Plany Hitlera nie zakładały agresji na Polskę. Zamierzał zaatakować Francję i Anglię więc zależało mu na neutralnej postawie Polski w tym konflikcie. Hitler doskonale wiedział, że Polska związana sojuszem z Francją w przypadku wojny, na zachodzie wypełni swoje sojusznicze zobowiązania (w przeciwieństwie do Francji i jej zobowiązań wobec Polski). Nie chciał walczyć na dwóch frontach, więc sojuszem z Polską zamierzał zabezpieczyć tyły Wehrmachtu. Kolejnym celem fuhrera miał być Związek Radziecki i w tej fazie wojny liczył na aktywny udział polskiej armii.

Chcąc odsunąć od siebie groźbę pierwszego uderzenia Anglicy podjęli grę dyplomatyczną udzielając Polsce, w marcu 1939 roku, gwarancji pomocy na wypadek działań wojennych zagrażających niepodległości naszego kraju. Ku zdumieniu samych Anglików, Polska te gwarancje przyjęła znajdując się tym samym w obozie wrogim Niemcom. Rozwścieczony Hitler zerwał pakt o nieagresji z Polską i musiał dokonać weryfikacji swoich planów. Chcąc mieć bezpieczne zaplecze w czasie wojny na froncie zachodnim, musiał najpierw pokonać Polskę i zawrzeć sojusz ze Stalinem, który po zajęciu Polski stawał się bezpośrednim sąsiadem Hitlera. I tak się stało.

A przecież jeszcze w styczniu 1939 roku Niemcy proponowali gwarancję naszej granicy zachodniej, przedłużenie paktu o nieagresji na okres od 10 do 25 lat i przystąpienie do paktu antykominternowskiego. W zamian oczekiwali deklaracji o wspólnym uderzeniu na ZSRR oraz rozwiązania spornej kwestii Gdańska i autostrady przez korytarz do Prus Wschodnich. Te dwie ostatnie sprawy w historii Polski traktowane są jako bezczelne ultimatum Hitlera, na które w żadnym wypadku nie mogliśmy się zgodzić. Tymczasem umieszczenie ich we właściwym kontekście pozwala ocenić tę sprawę bardziej racjonalnie. Z punktu widzenia wodza III Rzeszy, propozycje złożone Polsce były daleko idącym kompromisem. Wszystkie wcześniejsze niemieckie rządy (przed dojściem Hitlera do władzy) bezwzględnie domagały się rewizji Traktatu Wersalskiego, zwrotu Śląska i Pomorza oraz wcielenia Gdańska do Rzeszy. Eksterytorialna autostrada nie byłaby zagrożeniem dla Polski, zwłaszcza że w przypadku poważnego konfliktu mogła być łatwo przez nas zniszczona. Natomiast Gdańsk nie należał przecież wcale do nas. Polacy stanowili w nim ledwie 10% mieszkańców, a Polska miała tam jedynie zagwarantowane pewne swoje interesy, między innymi dostęp do portu i prawo do reprezentowania miasta na arenie międzynarodowej. Absurdalność statusu Wolnego Miasta była dla obu stron oczywista i domagała się jakiegoś rozwiązania. Oddanie Gdańska Niemcom (zwłaszcza że polskie interesy gospodarcze w Gdańsku miały zostać zachowane) nie godziło w polską racją stanu. To propaganda rządów sanacji nadała taki wymiar tej sprawie. W efekcie, historia II wojny światowej potoczyła się według scenariusza zapisanego w pakcie Ribbentrop-Mołotow, zamiast w pożądanym przez Niemcy pakcie Ribbentrop-Beck, który przed rozpoczęciem działań wojennych zupełnie inaczej określiłby układ sił w Europie.

Najważniejsza teza książki Zychowicza zakłada, że w interesie Polski było powtórzenie scenariusza, według którego rozegrała się I wojna światowa. Przypieczętowanie sojuszu z Niemcami (nawet za cenę wyższą niż autostrada przez korytarz i Gdańsk, gdyby była taka konieczność) i wspólne uderzenie na Związek Radziecki, który w tej sytuacji najprawdopodobniej zostałby pokonany. Następnie zmiana sojuszy w momencie odwrócenia sytuacji na zachodzie, po przystąpieniu do wojny Stanów Zjednoczonych. W ten sposób Polska znalazłaby się z w obozie zwycięskich aliantów, w którym zajęłaby znacznie silniejszą pozycję niż miało to miejsce w rzeczywistości.

Zdaję sobie sprawę, że przy tak lapidarnym ujęciu tematu, scenariusz ten może wyglądać fantastycznie i rodzić szereg pytań i wątpliwości. Nie jest moją intencją streszczanie historycznych analiz wypełniających książkę Zychowicza, zapewniam jednak, że zawarta w niej argumentacja wygląda przekonująco. Zainteresowanych zachęcam do tej pasjonującej lektury. Ale warto też zwrócić uwagę, że wszystkie inne, gorsze dla Polski scenariusze wydarzeń i tak postawiłyby nas w znacznie lepszej sytuacji niż ta, w której się znaleźliśmy. Bowiem kluczową kwestią było jak najpóźniejsze wejście do wojny. Im później by to się stało, tym mniejsze koszty musielibyśmy ponieść. Brytyjczycy doskonale to rozumieli. W 1939 roku kiedy wepchnęli Polskę pod gąsienice czołgów Wehrmachtu i później, od połowy 1941 roku do połowy 1944 roku, kiedy dzielnie „walczyli” do ostatniego żołnierza armii czerwonej, opóźniając jak długo się dało utworzenie drugiego frontu w Europie.

Sceptykom, z przyczyn emocjonalnych odrzucającym wariant sojuszu z III Rzeszą wypada przypomnieć, że w 1939 roku Hitler nie był jeszcze odrażającym zbrodniarzem, a w przypadku sojuszu Polski z Niemcami do zbrodni na narodzie polskim najprawdopodobniej w ogóle by nie doszło. Warto też zwrócić uwagę, że Włochy, Węgry, Rumunia, Bułgaria czy Słowacja taki sojusz zawarły i z pewnością na swoim wyborze nie wyszły gorzej niż Polska. Co więcej, po odrzuceniu przez Polskę niemieckiej oferty, pakt z Hitlerem zawarł przecież Związek Radziecki. Nikt dzisiaj nie wytyka tym krajom „brudnego” aliansu. Wreszcie, należy sobie uświadomić, że liczba ofiar władzy Stalina w sposób istotny przekraczała to co miał na koncie reżim III Rzeszy, a jednak alianci nie uważali tego za istotny powód by obrażać się na Wujaszka Joe. Zbrodnie Hitlera mają po prostu znacznie gorszy piar. Cóż, historię zawsze piszą zwycięzcy.

Wniosek z tych rozważań jest następujący. Polityka jest bezwzględna i brudna, zwłaszcza tam, gdzie gra toczy się o wielką stawką. Nie ma w niej miejsca na honor, moralność, godność, solidarność, rzetelność, szlachetność, przyjaźń czyli wszystkie te piękne cechy, które uważa się za zalety w odniesieniu do zachowań poszczególnych ludzi. Polacy nigdy tego rozumieli, stąd taka nasza historia, stąd klęska II wojny światowej i Jałta, kiedy to sojusznicy zdradzili nas po raz wtóry.

13 komentarzy:

  1. Nie wierzę! Toż to miał być mój temat na dziś!!! :)

    ps. dobrze, że wracasz do nas.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ups:) Nie ma to jak wrócić w nieodpowiednim momencie:)

      Usuń
  2. To może jeszcze razem z Hitlerem wymordowalibyśmy Żydów?

    Amber Goldberg

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Paradoksalnie, ten alternatywny scenariusz najprawdopodobniej byłby korzystniejszy dla polskich Żydów. Mussolini odmówił deportacji i represjonowania włoskich Żydów. Deportacje zaczęły się dopiero po wkroczeniu wojsk niemieckich do Włoch we wrześniu 1943. Węgrzy rozpoczęli deportację swoich Żydów jeszcze później, w 1944 roku, a Bułgarzy w ogóle odmówili wydania Żydów posiadających obywatelstwo bułgarskie.

      Przypominam natomiast, że w zrealizowanym scenariuszu na terenie Polski dokonano zagłady Żydów z całej Europy, w tym ponad 3 mln polskich Żydów. I mimo naszej bohaterskiej postawy w II wojnie światowej, kawał świata uważa, że to Polacy dokonali holocaustu do spółki z Niemcami. Wróć! Polacy do spółki z bliżej niezidentyfikowanymi nazistami.

      Usuń
  3. Jestem jednym z tych, dla których przedstawiony scenariusz możliwych zdarzeń "może wyglądać fantastycznie i rodzić szereg pytań i wątpliwości."
    Ale nie odrzucam go w całości, bo brzmi intrygujaco. A z końcowymi wnioskami zgadzam się bez zastrzeżeń.
    Dobrze , że wróciłeś. Fakt.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam zatem książkę Zychowicza. Dostępna również w wersji ebook np. na Virtualo.pl, co może być wygodne zważywszy, iż nadajesz zza granicy:) Ale polecam również świetną książkę Cata Mackiewicza pt. „Polityka Becka”, w której drobiazgowo i ze swadę (jak to on) analizuje sytuację polityczną w Europie w okresie międzywojennym i drogę do II wojny światowej.

      Pozdrawiam. Miło mi, że Wam mnie brakowało:)

      Usuń
    2. na woblinku taniej

      http://woblink.com/e-book,pakt-ribbentrop-beck-oferta-specjalnapiotr-zychowicz,6526

      Usuń
    3. Hmm... trochę przepłaciłem.

      Usuń
  4. Cieszę się ogromnie, że ponownie Pana czytam. Tak, czytałem tę książkę i w zasadzie zgadzam się z zawartymi tam tezami. Uważam iż ówczesne przystąpienie do Osi byłoby o wiele bardziej korzystne dla Polski niż zawarte sojusze. Papierem lakmusowym dla polskich ówczesnych polityków powinna być historia polityki Piłsudskiego, który w 1933 roku proponował Francji uderzenie prewencyjne na Niemcy aby je osłabić w momencie kiedy zaczynali się rozrastać gospodarczo. Wtedy nasze siły zbrojne były w stanie przeprowadzić udaną interwencję. Niestety Francja nie miała chęci na zdecydowane działania. Niestety polityka Polski prawie zawsze była "odklejona" od rzeczywistych potrzeb. Przypomina mi się tzw casus Czech, a mianowicie: Czesi stały się państwem posiadającym pragmatyczny naród dzięki wyrżnięciu w pień, w bitwie pod Białą Górą w 1620 roku całej szlachty czeskiej. Była to wojna czeskich protestantów ( jakieś 90% ówczesnej szlachty)z Ligą Katolicką. Czesi odrodzili się około XIX wieku jako zupełni inny, oparty na pragmatyce mieszczańskiej naród. Wydaje mi się, że właśnie tego nam brakuje, czy doczekamy się czegoś podobnego w historii Polski?????

    Pozdrawiam Serdecznie

    Andrzej BJ

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hmm… wyrżnięcie całej szlachty jako panaceum na problemy z pragmatyzmem to dość kontrowersyjna teza:) Zwłaszcza, że nasi wschodni i zachodni sąsiedzi mają spore sukcesy w wyżynaniu naszych elit.

      Pozdrawiam również i cieszę się, że Pana widzę:)

      Usuń
  5. Cześć, cześć, ponownie!!!

    No tak... mogło być inaczej. Ale, niestety, nie da się już historii "move Beck"

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć!

      Się nie da „move Ba(e)ck” ale pogdybać warto. Teoria mówi, że trza się uczyć na własnych błędach, gorzej z praktyką w tej materii.

      Usuń
  6. Teza zawarta w książce to absolutna fantastyka. Dla sojuszu z Rzeszą nie było w IIRP ani śladu poparcia politycznego (poza krzykliwą garstką). A w efekcie takiego sojuszu Polska skończyłaby jako sowiecka republika. Zresztą alternatywne historie mnie nudzą. Znacznie ciekawsza jest historia prawdziwa.

    OdpowiedzUsuń